2017 Winners

View 2017 Award Winners Photos

Shed Category Winners -  Photo

Claim Score Name Home
43 68.5 Andy Vangilder Marmaduke
31 67.5 Charles Shocklee Warm Springs
31 67.375 Charles Shocklee Warm Springs

Youth Typical Category Winners - Photo

Claim Score Name County Home
36 164.125 Carter Privett Randolph Pochontas
40 152 Dylan Flanigan Craighead Jonesboro
79 147.375 Kade Keton Jackson Swifton

Youth Non-Typical Category Winners - Photo

Claim Score Name County Home
67 170.625 Pierce Mason White Bald Knob

Women's Typical Category Winners - Photo

Claim Score Name County Home
95 138.375 Sophey Pope Fulton Jonesboro
66 136.375 Tamela Reed Sharp Lake City
81 1133.125 Krysta Miller Greene Lafe

Women's Non-Typical Category Winners - Photo

Claim Score Name County Home
94 203.25 Karen Little Phillips Poplar Grove
14 147.625 Teri Modeleusky Cross Bono

Crossbow Typical Category Winners - Photo

Claim Score Name County Home
69 146.875 Caleb Blansett Cross Wynne
7 136.875 William McKnight Sharp Williford
17 136.125 Sam Stacy Cross Wynne

Crossbow Non-Typical Category Winners - Photo

Claim Score Name County Home
21 185.75 Adam Fisher Sharp Wynne
48 156.875 Matt Light Oregon Minturn

Archery Typical Category Winners - Photo

Claim Score Name County Home
84 166.25 Kevin Owens Phillips Harrisburg
62 159 Dillon Smith Poinsett Harrisburg
88 157.625 Matthew Wright Clay Corning

Archery Non-Typical Category Winners - Photo

Claim Score Name County Home
22 205.375 Dennis Tucker Mississippi Joiner
1 185.25 Chad Stallcup Greene Paragould
98 71.125 Josh Foster Greene Jonesboro

Open Category Winners - Photo

Claim Score Name Type County Home
56 174.875 Joel Morrison T Johnson, Kansas Topeka
2 194 Jeff Harmon NT Clay Jonesboro
28 167 Mat Erby T n/a Paragould

Muzzleloader Typical Category Winners - Photo

Claim Score Name County Home
101 152.125 Wade Smith Jackson Newport
99 142.375 Richard Cook Desha Bono
30 142.25 Bryce Baldridge Independence Jonesboro

Muzzleloader Non-Typical Category Winners - Photo

Claim Score Name County Home
35 180.25 Williams Vickers Lee Marianna

Gun Typical Category Winners - Photo

Claim Score Name County Home
91 164.25 Nathan Sammons Mississippi Manila
92 162.625 Paul McDaniel Poinsett Trumann
102 158.625 Roland Gilliam Greene Paragould

Gun Non-Typical Category Winners - Photo

Claim Score Name County Home
87 205.125 Alan Schales Woodruff Cave City
3 191 Chris Cypert White Searcy
78 173.25 Gary Worthington Lawrence Swifton

Best of Show - Photo

Type Kill Claim Score Name Type County Home
Gun 87 205.125 Alan Schales NT Woodruff Cave City

Best New Buck - Photo

Type Kill Claim Score Name Type County Home
Archery 22 205.375 Dennis Tucker NT Mississippi Joiner

Overall Winner - Photo

Type Kill Claim Score Name Type County Home
Gun 168 206 Jared Foster NT Barton Beltan